Basketbol Ayakkabısı Seçimi ve Önemi

Futboldan sonra dünyanın en popüler sporu olan basketbol, 19. Yüzyılın son çeyreğinde ortaya çıkmıştır. 1891 yılında ABD’nin Massachusetts eyaletinde görev yapan fiziksel eğitim uzmanı Dr. James Naismith, gelişimlerine katkıda bulunduğu atletlerin kış aylarında da kondisyonda kalmaları için bir oyun geliştirdi. Modern basketbolun atası olarak kabul edilen bu oyun, çok kısa süre içerisinde tüm dünyanın takip ettiği bir spor dalı haline geldi. Oyun, ismini Naismith’in kullandığı şeftali sepetlerinden almaktadır. “Basket” sepet, “-bol” eki ise bir oyun olduğunu belirtmektedir. Bugün binlerce sporseverin amatör veya profesyonel olarak ilgilendiği bu spor dalı, bazı özel ekipmanlar gerektirmektedir. Bu ekipmanların en önemlisinin ise basketbol ayakkabısı olduğunu söylemek mümkün. Biz de bu yazımızda, bir basketbol ayakkabısında mutlaka olması gereken özelliklere ve basket ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz.

İyi Bir Basketbol Ayakkabısının Anatomisi

Hemen her spor dalı, kendine has bazı ekipmanlar veya donanımlar gerektirmektedir. Basketbolcuların en çok ihtiyaç duyduğu ekipman ise, basketbol ayakkabısıdır. Basketbol ayakkabısı modelleri ve renkleri çok çeşitli olmakla birlikte, önemli olan ayakkabının işlevselliğidir. Bir erkek basketbol ayakkabısı veya kadın basketbol ayakkabısı öncelikle şu özelliklere sahip olmalıdır :

  • Basketbol hareketin sürekli olduğu bir spor dalıdır. Atlama, zıplama ve ani sıçramalar içerir. Bu sebeple bir basketbol ayakkabısı öncelikle dayanıklı olmalıdır.
  • Basketbolda, sporcular birbirleri ile sık sık temas ederler. Bu sert temaslar sırasında, iyi bir basketbol ayakkabısı, darbeleri emer ve sporcunun daha az acı hissetmesini sağlar.
  • Basketbol ayakkabısının üst yüzeyi yumuşak olmalıdır. Bu sayede hareket kabiliyeti artar.
  • Basketbol ayakkabısında kullanılan üst yüzey malzeme, nefes alan ve esnek bir yapıya sahip olmalıdır.
  • Basketbol ayakkabılarının bağcık sistemi iyi tasarlanmış olmalıdır. Eğer ayaklar, ayakkabı içerisinde sabit durmazsa, oyuncunun rahat etmesi imkansıza yakındır.
  • Ayakkabının orta tabanı, yumuşak ve şok emici malzemelerden üretilmiş olmalıdır.

Basketbol Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Basketbol ayakkabısı seçerken, öncelikli olarak oyundaki yerinizi göz önünde bulunmalısınız. Oyun stiliniz sizin için doğru ayakkabıyı seçmede kilit bir rol oynayacaktır. Basketbol ayakkabıları, düşük, orta ve yüksek kesimlerde üretilebilmektedir. Eğer dengenin önemli olduğu bir pozisyonda oynuyorsanız; yüksek kesim, hızlı olmanız gereken bir pozisyonda oynuyorsanız düşük kesim basketbol ayakkabısı seçebilirsiniz. Çocuk basketbol ayakkabısı seçerken, daha çok yüksek kesim ayakkabıların önerildiğini de bu noktada belirtmek yararlı olabilir. Bu spora yeni başlamış çocuklar, çok kolay bir şekilde çeşitli sakatlanmalar geçirebilmektedir.

Yüksek kesim, bileği desteklerken olası sakatlanmaların, yaralanmaların önüne geçer. Üçüncü aşamada ise, spor yapacağınız zeminin özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Eğer açık sahada oynayacaksanız, kolay aşınmayan, tabanı daha sert malzemeden üretilmiş bir ayakkabı seçebilirsiniz. Son olarak, tercih etmeyi düşündüğünüz ayakkabının sizin için uygun ölçüde olduğundan emin olun. Bir numara küçük ya da büyük bir ayakkabı performansınızı etkileyebilir.

Eğer kendinize uygun bir basketbol ayakkabısı arıyorsanız, Dalkilicspor.com’da yer alan Nike basketbol ayakkabısı ve Adidas basketbol ayakkabısı seçeneklerine göz atabilir, sizin için en uygun ürünü en uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.