Koşu Ayakkabısı Seçiminin Önemi Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı son rapora göre, modern insanı tanımlayan en önemli özelliklerden birinin fiziksel hareketsizlik olduğu açıklandı. Araştırmaya göre, dünyadaki yetişkin nüfusun dörtte biri yeteri kadar fiziksel egzersiz yapmıyor, yürümüyor veya koşmuyor. Bu durum çok çeşitli hastalıkların, çok genç yaşlarda ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu hastalıkların bizden uzak durmasını sağlamak için yapabileceğimiz en kolay şey ise hareket etmek! Düzenli bir şekilde koşmak, kilo vermeye yardımcı olur, kan basıncını azaltır ve duygusal durumumuzda belirgin bir iyileşme sağlar. Diğer sporların aksine, koşmak zahmetsiz ve ekonomiktir. Bireysel olarak yapılabilir, spor keyfiniz başkasının isteğine bağlı değildir. Ciddi bir donanım gerektirmez. İhtiyacınız olan tek şey ise iyi bir koşu ayakkabısı olacaktır. Eğer koşmayı seviyorsanız ya da yakın zamanda hayatınızda önemli değişiklikler yaparak, daha aktif bir hayat sürdürmeyi planlıyorsanız “en iyi koşu ayakkabısı nasıl seçilir?” sorusunun peşine düştüğümüz bu yazıyı muhakkak okumalısınız.

İyi Bir Koşu Ayakkabısının Anatomisi Nasıl Olmalı?

Koşu ayakkabıların en temel özelliği, yastıklama fonksiyonu aracılığı ile bireylerin hareket imkanını arttırmaları ve daha konforlu bir spor deneyimi sunmalarıdır. Koşu ayakkabıları genellikle üç bölümden meydana gelir: dış taban, orta taban ve yüzey. Erkek koşu ayakkabısı ve kadın koşu ayakkabısı modellerinin genel anatomisi bu şekildedir. Dış tabanda genellikle karbon kauçuktan yararlanılır. Karbon kauçuk, sert, dayanıklı ancak hafif bir malzemedir. Ayağın kolay bir şekilde yaylanmasını sağlar. Dış etkilere karşı da korur. Orta taban, koşu ayakkabısının en önemli bölümüdür. Bu bölümde, yastıklama unsurları devreye girer. Yastıklama teknolojisi, harekete denge getirirken, yere yumuşak bir şekilde basma hissi verir.

Yürüyüş ayakkabısı ve koşu ayakkabısının yüzeylerinde genellikle, yumuşak, hafif ve nefes alabilen sentetik malzemelerden yararlanılır. En iyi koşu ayakkabısı, dış tabanı dayanıklı, orta tabanında gelişmiş bir yastıklama teknolojisi sunan, yüzeyinde ise nefes alan sentetik materyallere sahip olandır, diye özetlemek mümkündür. Nike koşu ayakkabısı ve Adidas koşu ayakkabısı bahsi geçen özelliklere sahip olduğu için çok tercih edilmektedir.

Koşu Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Koşu ayakkabısı seçerken öncelikli olarak adım tipinizi ve ayak şeklinizi belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü koşu ayakkabıları üretilirken bu iki değişken göz önünde bulundurulmaktadır. Her bireyin adım tipi farklıdır ve farklı noktalara ağırlık verirler. Bazı kişiler, ayakkabının iç noktasına, bazıları ise dış noktalarına ağırlık verir. Nasıl bir adım tipinize sahip olduğunuzu eski ayakkabınızın iç tabanını inceleyerek öğrenebilirsiniz. Hangi bölgeye ağırlık veriyorsanız, o bölgenin en çok desteklenmesi gerektiğini akılda tutmanız gerekmektedir.

İkincil olarak da, tercih edeceğiniz koşu ayakkabısının nerede kullanılacağını belirlemeniz gerekir. Engebeli bir zeminde kullanacağınız ayakkabı, düz zeminde kullanacağınız koşu ayakkabısından farklı olmalıdır. Engebeli zeminlerde, dış tabanı kauçuktan üretilen koşu ayakkabısı modeli tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Son olarak, iyi bir seçim ancak doğru bir ayakkabı ölçüsü ile mümkün olacaktır. Ayağınıza küçük gelen veya büyük olan bir ayakkabı seçmeniz, koşu keyfinizi azaltabilir.