Son Zamanların En Popüler Sporu: Trail Running

Açık havada uzun uzun yürümeyi, bazen tempoyu arttırıp koşmayı sevenlerden misiniz? O halde son zamanların moda aktivitesi olan trail running kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Türkçe’ye patika koşusu olarak çevrilen bu sportif aktivite, herkese açık olan ve doğada gerçekleştirilen bir koşu tipi olarak açıklanabilir. Patika koşuları genellikle, korularda, ormanlarda, çöllerde veya dağlık bölgelerde gerçekleştirilir. Buradan da anlaşılacağı üzere, genellikle engebeli araziler tercih edilir. Başka bir deyişle sürekli olarak inişler ve çıkışlar vardır.

Doğaya tutkuyla bağlı olanların çok tercih ettiği bu aktivite, ülkemizde özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya ve Muğla’da gruplar halinde yapılan bir etkinlik haline gelmiştir. Yürüyüş ve yol koşusundan farklı olarak türlü zorluklar içeren patika koşusunda doğru ekipmanlarla yola çıkmak çok önemlidir. Bu noktada, ilk yapmanız gereken sizin için doğru bir koşu ayakkabısı bulmak olacaktır. Peki en iyi koşu ayakkabısı nasıl seçilir, nelere dikkat etmek gerekir?

Doğru Koşu Ayakkabısı Seçmek

En iyi trail running koşu ayakkabısı, kişilerin fiziksel özelliklerine göre elbette değişir. Fakat trail running / patika koşusu yapmadan önce az sonra sayacağımız özelliklere sahip bir ayakkabı tercih etmek sizin yararınıza olacaktır. Koşu ayakkabısı seçmeden önce, ürünü hangi zeminde kullanacağınıza karar vererek işe başlayabilirsiniz. Eğer topraklı veya karlı bir arazide kullanmayı planlıyorsanız, bileği kavrayan ve yer tutuşu yüksek olan spor ayakkabıları tercih etmeniz gerekmektedir. Kayganlığı yüksek zeminlerde kauçuk dış tabanlar, yüksek tutuş sağlarlar. Eğer kaygan bir zeminde koşacaksanız, kauçuk malzemeden yapılmış bir ayakkabı işinizi görecektir.

Koşu ayakkabılarının en önemli özelliği ayak tabanının maruz kaldığı şiddeti azaltmasıdır. Bu sebeple yastıklama teknolojisinden faydalanılan spor ayakkabıları, muhtemel çarpma ve vurma durumlarında acınızı ve alacağınız hasarı azaltacaktır. Son olarak ayakkabının, ayağınıza uygun ölçüde olmasına mutlaka dikkat edin. Koşu sırasında ayaklarımız çoğunlukla şişer. Bu sebeple yarım numara büyük ayakkabı almak mantıklı olacaktır.

Trail Running Sevenlerin Favorisi: Nike Koşu Ayakkabısı

Nike erkek koşu ayakkabısı ve Nike kadın koşu ayakkabısı bu sportif aktivite ile ilgilenen kişilerin ilk tercihlerinden biri oluyor. Bu durumun en önemli nedeni markanın koşu ayakkabılarında kullandığı Flyknit teknolojisi. Bahsi geçen teknoloji sayesinde ayaklar mükemmel bir şekilde desteklenir ve sakatlanma ihtimali azalır.

Ayakkabının içinde sabitlenen ayak, üç aşamada desteklenir. Kullanıcı önce parmak ucundan daha sonra orta tabandan ve tabandan desteklenir. Her üç bölgede de özel yastıklama noktaları yer almaktadır. Nike Air Zoom Pegasus koşu ayakkabıları, profesyonel olarak bu aktivite ile ilgilenenlerin en çok kullandığı ürünlerin başında gelmektedir.