Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gündelik hayatınızda en sık kullandığınız aksesuarlar neler? Şöyle bir düşünün… Muhtemelen hemen herkesin aklına ilk gelen vazgeçilmez aksesuarı sırt çantası olacaktır. Hem gündelik hayatımızın hem de seyahatlerimizin önemli bir parçası olan sırt çantaları, işimizi kolaylaştıran bir eşyadır. Peki satın alırken en çok zorlandığımız, ancak içimize sinen bir ürün oldu mu da yanımızdan ayırmadığımız sırt çantalarını seçerken nelere dikkat etmeliyiz, ne gibi özelliklere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızda, genel olarak satın alma kararınıza ne gibi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz.

Önce Sırt Çantanızı Hangi Amaçla Kullanacağınıza Karar Verin!

Sırt çantaları, çok farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Çok çeşitli sırt çantası modelleri, farklı renk ve hacimlerde üretilebilmektedir. İşlevsel olmasının yanı sıra, şık bir görünüme sahip olması gereken bu ürünler, amacına uygun kullanıldıklarında kişilere ciddi bir özgürlük ve konfor sağlar. Bu sebeple bir sırt çantası satın almadan önce, hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer okul sırt çantası bakıyorsanız, sağlamlığı ile ön plana çıkan bir ürün seçmeniz yerinde olacaktır. Eğer uzun seyahatlerde en yakın arkadaşınız olsun istiyorsanız, hacimce büyük, ağırlığı hissettirmeyen, taşıması kolay bir ürün tercih etmeniz daha iyidir. Eğer gündelik hayatımda kullanacağım, içine birkaç parça bir şey koyacağım derseniz de daha minik bir ürün satın alabilirsiniz. Kadın sırt çantası ve erkek sırt çantası modelleri genellikle hacimleri ile birbirlerinden ayrılırlar. Ancak cinsiyetin önemsenmediği ürünler de üretilebilmektedir.

Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Ne kadar büyüklükte bir çantaya ihtiyacınız var? Önce bu sorunun cevabını bulmalı ve çantanızın hacmine karar vermelisiniz. Günlük sırt çantaları yaklaşık 15-20 litre iç hacme sahiptir, seyahat boylar ise daha büyüktür.
  • Sırt çantası satın almadan önce, ürünün kendi ağırlığını da dikkate alın. Bir de çantanın ağırlığı ile yorulmazsınız.
  • İşlevsel bir ürün satın almak istiyorsanız, çantanın içinde yer alan bölmelere dikkat etmelisiniz. Çok fazla gözü olan sırt çantaları, eşyalarınızı daha kolay düzenlemenize imkan verir.
  • Satın almayı düşündüğünüz ürünün, askı ve fermuar kısımlarına dikkat edin. Ürünün ne kadar sağlam olduğunu bu iki kısımdan anlayabilirsiniz.
  • Ürünün kaliteli bir malzemeden üretilip üretilmediğine dikkat edin. Kötü malzemeden üretilmiş sırt çantaları, eşyalarınızın kolayca eskimesine ve yıpranmasına neden olur.
  • Nike sırt çantası ve Adidas sırt çantası modelleri genellikle yukarıda saydığımız özelliklerin hepsine sahiptir. Ancak yine de dikkatli bir seçim yapmanız doğru olacaktır.