Atletizm Nedir, Ne Değildir?

Hemen herkesin hayatında en az bir kez duyduğu veya kullandığı bir kelime olmasına rağmen, birçok kişi “Atletizm nedir?” sorusunun doğru bir cevabını veremez. Atletizm en basit hali ile belirli bir fiziksel mekanda ya da pistte yapılan sporların tamamına verilen isimdir. Koşudan atlamaya, yürüyüşten gülle atmaya kadar çok çeşitli aktiviteyi de içinde barındırır. Sporcunun kendini iyi bir şekilde tanıması, güç ve yeteneklerinin farkında olması atletizmde başarılı olmasının ön koşuludur. Vakit, yükseklik ve mesafe gibi çok farklı değişkenler içeren atletizmde, eylemi gerçekleştiren sporcuya atlet ismi verilir. Atletizm yarışları, olimpiyatlarda, özel olarak düzenlenmiş turnuvalarda çok sayıda seyirci ile birlikte gerçekleştirilir. Bu yazımızda atletizmin temelde ne olduğundan, türlerinden ve bu sporu gerçekleştirmek için gerekli ekipmanlardan biri olan atletizm ayakkabılarına değineceğiz.

Atletizm Türleri

Çok uzun yıllardır modern spor dünyasının bir parçası olan atletizm faaliyetleri temelde üç ana branşa ayrılır. Bu branşlar koşu atletizmi, yürüyüş atletizmi ve alan atletizmi olarak sıralanabilir.

  • Koşu Atletizmi: Bir amaca bağlı olarak gerçekleştirilen koşular, kapalı alanlarda ya da açık hava pistlerinde düzenlenebilir. Kısa, orta, uzun, engelli ve bayrak koşusu olmak üzere beş farklı çeşidi bulunmaktadır.
  • Yürüyüş Atletizmi : Yürüyüş atletizmi sahip olduğu bazı kurallar ile koşudan ayrılır. Yürüyüş başladıktan sonra öne doğru atılan ayak yere değmeden arkada kalan ayak kaldırılmaz. Daha açık bir ifade ile, iki ayaktan birinin yere yüzde yüz temas ediyor olması gerekir. Eğer sporcu bu koşulu yerine getirmiyorsa, çoğunlukla olimpiyattan ya da yarışmadan elenir.
  • Alan Yarışları: Alan yarışları, atma ve atlama faaliyetlerini içerir. Atlama faaliyetlerinde uzun atlama, üç adım atlama ve yüksek atlama sıklıkla tercih edilir. Atma yarışlarında ise, havaya atılan malzeme spora ismini verir : çekiç atma, cirit atma veya disk atma.

Atletizm Ayakkabıları

Atletizm tek veya yekpare bir spor değildir. Bu sebeple her ekipman, atletizmin her türü için uygun değildir. Kısacası atletizmin hangi bölümü ile yakından ilgili iseniz ona uygun bir ürün seçmeniz gerekir. Nike atletizm ayakkabıları koleksiyonu, koşu atletizmi, yürüyüş atletizmi ve alan yarışları için gerekli olan ürünleri içermektedir. Örneğin bayan atletizmi ile ilgileniyor ve koşu ya da yürüyüş yapıyorsanız Nike Zoom Fly 3’ü tercih edebilirsiniz. Koşu atletizminde de hangi tür yarışa katılacağınız, tercih etmeniz gereken ürünü değiştirebilir. Örneğin engelli koşuya katılıyorsanız, güçlü tutuş ve istikrarlı bir koşu deneyimi sunan, alt tabanında çivi plakaları yer alan bir ürün seçmeniz daha doğru olacaktır. Engelli atlamalar için geliştirilen Nike Zoom Mamba’da yer alan çivi plakasında 6 farklı çivi vardır ve her çivi ayrı bir özelliği ile mükemmel bir tutuş sağlar. Kısacası hangi tür spor ayakkabı tercih edeceğiniz tamamen sizin yaptığınız spora bağlı olarak değişecektir.