Saha Oyunları için En Gözde İhtiyaç, İyi Bir Krampon Seçimidir!

Futbol müsabakalarında bir oyuncuyu star yapacak parçalardan biri kuşkusuz ki krampon ayakkabılardır. Dünyaca ünlü pek çok markanın birbirinden farklı teknolojiler kullanarak üretmiş oldukları krampon modelleri saha oyunları ürünleri sektörünün ne kadar gelişmiş olduğunu da gözler önüne sermekte.

Sürekli olarak performans gösterilmesi gereken, saha zemini fark etmeksizin her daim enerjik ve atak bir halde bulunulan futbol maçlarında amatör oyuncuların ya da profesyonel futbolcuların seçtikleri kıyafetler bedenleri ve performansları için ne kadar önemliyse kullanacakları kramponlar da aynı şekilde büyük önem taşımaktadır.

Krampon ayakkabı kullanımı bu spora gönül vermiş sporcu bireyler için seçim şansı bulunan bir ürün değil, iyi bir oyun performansı göstermek isteyen her bir birey için zorunlu bir ihtiyaç olarak ele alınabilir. İster çim sahada oynansın ister halı sahada; ister on binlerin izlediği bir karşılaşma olsun ister sokakta alelade yapılan bir karşılaşma; her koşulda mutlaka krampon giyilerek futbol maçlarının deyimi yerindeyse hakkı verilmelidir.

Bu ihtiyaç kapsamında Nike, Puma, Adidas, New Balance gibi dünya devi markalar müthiş teknolojiler geliştirmiş; krampon modelinde ürettikleri ayakkabılarda hem dış kısım, hem iç taban kısmı, hem dış taban kısmı, hem bağcık ve dil kısmı yani kısacası kramponun 360 derecelik her bir noktasında tamamen ayağı rahat ettirme ve performans arttırma düşüncesi ile üretilmektedirler.

Örnek verilecek olursa; Nike krampon modellerinden olan geçmişten günümüze hala bir ikon diyebileceğimiz Total 90 ya da sürekli geliştirilen Mercurial modeli, dünyaca ünlü futbolcular tarafından kullanılan Adidas’ın Predator modeli, Puma’nın Maradona ile ünlü olmuş King modeli gibi tarihe adını yazdıran krampon ayakkabılar bu sektörün ne kadar önemli ve değerli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Kramponların Özelliklerinin Ne Olduğu İyi Anlaşılmalı

Krampon özellikleri satın alınırken ilk bakılması gereken durumdur. Çünkü ayakkabılar artık teknolojik olarak da çok fazla imkan sunulduğu için en ufak özelliklerde bile değişik avantajlar sunularak tasarlandığından her bir ihtiyaca uygun özellik barındıran krampon modelleri arasından seçim yapabilmek mümkün hale gelmiştir.

Bir futbol müsabakasının halı sahada mı oynanacağı, çim sahada mı oynanacağı yoksa sert zeminde mi oynanacağı; bunların dışında oyuncunun ayak yapısının nasıl olduğu, ayağında ya da ayak bileğinde sakatlıkların olup olmadığı, oyuncunun oyun içerisinde mevkiinin ne olduğu ya da oyuncunun topa vuruşundaki teknik detaylar kullanılacak krampon için oldukça önemlidir.

Alınacak kramponların her farklı zeminde giyilebilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Krampon halı saha kullanımı için ayrı, çim saha kullanımı için ayrı özellikler barındırmaktadır. Mesela çim saha kramponları dahi kendi aralarında iki farklı türe ayrılmaktadır. Bunun nedeni çim sahaların bazılarının suni çim bazılarınınsa gerçek çim barındırmasıdır.

Kramponların bu noktada hangi çim saha koşuluna uyum sağlayabildiğini anlamanın en kolay yolu ise “AG” ve “FG” ibarelerine dikkat etmektir. “AG” ibaresi suni çim sahada giyilmeye uygun olduğunu, “FG” ibaresi ise gerçek çim sahada giyilmeye uygun olduğunu ifade etmektedir.

Saha İçindeki Mevkilere Göre Doğru Krampon Kullanımı

Saha içerisindeki pozisyona uygun krampon seçmek oldukça önemlidir. Hem futbolcuların mevkiileri, hem oyun oynayış stilleri bu noktada farklı unsurları karşılayan kramponları seçme durumunu beraberinde getirir. Mesela genel olarak sahada sürekli teknik açıdan top hakimiyeti kurmaya çalışan oyunculara mutlaka hafif malzemelerden üretilmiş, performans arttırıcı teknolojilere sahip olan kramponlardan önerilir.

Bununla birlikte saha içerisinde daha az koşan, daha az riskli pozisyona giren ancak etkili oyun tarzından da vazgeçmeyen oyunculara da çok fazla teknolojik unsur içermeyen, düz ama ayak kabiliyetini de bir yandan sağlayan modellerden giymeleri önerilmektedir.

Saha içerisinde sürekli uzun vuruşlar yapan ya da takımının bir diğer oyuncusuna şık ve yerinde paslar atmakla kendini belli eden oyuncular için dış kısmında top tutuşunu ve kontrolünü arttırıcı teknolojiler kullanılmış modellerden kullanmaları en doğru seçenek olacaktır. Bu teknik özellikli kramponlar sayesinde mesafeli şutlar, falsolu şutlar karmaşık halden çıkarak çok daha kolay hale dönüşmektedir. Vuruş konusunda bir yandan sürekli kaleye sert şutlar çekmeye çalışan oyuncular için de bir şey düşünülerek yapısı oldukça sert ve kuvvetli kramponlar üretilerek isabetli kale şutlarının sayısının arttırılması sağlanmaya çalışılmıştır.

Mevkiye göre krampon konusunda orta saha ya da stoper oyuncularına önerilen krampon biçimleri de sık sık yaşanılan fiziksel karşılaşmalarda ayağın ya da bileğin zarar görmemesi için gerçek deriden üretilmiş, ayağı korunaklı bir şekilde kaplayan modellerdir. Böylelikle hem ayak rahat ettirilebilecek hem de fiziki mücadelelerde ayağın zarar görmesinin önüne geçilebilecektir.

Oyun esnasında sürekli koşan bir kanat oyuncusunun seçmesi gereken krampon modeli de tahmin edilebileceği üzere oldukça hafif malzemeden üretilmiş, ayakta yokmuş gibi hissettiren ve koşu hızının artmasına yardımcı olan sentetik malzemelerden oluşturulmuş modeller olmalıdır. Nike, Puma, Adidas krampon modelleri arasında bu özelliği karşılayacak pek çok krampon çeşidi bulunur.

Son olarak değineceğimiz nokta ise; özellik ve marka olarak seçeceğimiz kramponlar ne olursa olsun mutlaka ayağın rahat hissedebileceği bir krampon seçimi yapılması şarttır. Oyuncuların ayakları rahatsız hissettiği sürece ne marka ne de modelin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Ayağın genişliğine, uzunluğuna, ayak tabanı şekline göre seçilecek doğru krampon modeli saha içerisinde harikalar yaratmanızı sağlar. Tüm bu saydığımız özelliklere ve farklı markaların farklı modellerine en uygun fiyatlarla “dalkilic.com” adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir